dom oazy

WodospadDom Oazy Koinonii Jan Chrzciciel to miejsce gdzie żyją i ewangelizują siostry i bracia konsekrowani, którzy podejmując wspólne życie odpowiadają na powołanie do naśladowania Jezusa w dziewictwie dla Królestwa Niebieskiego, ubóstwie i posłuszeństwie.

Pobudka o piątej rano, dwie godziny modlitwy osobistej, modlitwa brewiarzowa, modlitwa wspólnotowa z Eucharystią, wspólna praca, ewangelizacja, nauka i posiłki, a wszystko to przeżywane w atmosferze braterskiej przyjaźni: tak jawi się codzienność w domu Oazy.

A zrodziła się ona z charyzmatu o. Ricardo Argañaraza, który zgromadził wokół siebie młodych ludzi powołanych do życia w dziewictwie dla Królestwa Niebieskiego w Camparmò, zapomnianej osadzie w Dolomitach na północy Włoch. Początkowo życie wspólnotowe było bardzo surowe. W Camparmò nie było bieżącej wody, prądu czy telefonu. Był to jednocześnie czas w którym kształtowały się fundamenty tego, czym dzisiaj jest życie „camparmonity”: charyzmatyczna modlitwa ze Słowem Bożym w centrum i intensywne życie wspólnotowe w przyjaźni. Dziś, po 35 latach życia Koinonii, w 16 domach rozsianych po całym świecie żyje fundamentami z Camparmò ponad 200 sióstr i braci konsekrowanych.

Osoba wchodząca do wspólnoty rozpoczyna od dwumiesięcznego okresu życia wspólnotowego. Po tych dwóch miesiącach może rozpocząć rok próby po którym składa się prywatne zobowiązania do życia w dziewictwie, ubóstwie i uległości na okres trzech lat. Następnie odnawiane są takie same zobowiązania na kolejne trzy lata, po których podejmuje się decyzję złożenia zobowiązań na całe życie.

Każda z sióstr i każdy z braci świadomi są tego, że życie w dziewictwie dla Królestwa Niebieskiego to przede wszystkim odpowiedź na powołanie Pana Jezusa, a nie osobisty wybór. To On wybiera dzisiaj, tak, jak wybierał kiedyś…